Myszka domowa

 

 

 

Mysz domowa (Mus musculus) - gryzoń z rodziny myszowatych, jest gatunkiem synantropijnym, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Obecnie znajduje się ją wszędzie tam gdzie żyje człowiek (nawet na stacjach antarktycznych). Mysz domowa odznaczając się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi pojawiła się w domostwach ludzkich prawdopodobnie od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Jest wszystkożerna i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmu (np. pokarm wyłącznie roślinny lub wyłącznie pochodzenia zwierzęcego). Nie gromadzi zapasów. Także trudne warunki środowiska nie są dla myszy przeszkodą. Wystarczy wspomnieć, że żyje w kopalniach, a także chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0oC.

Długość ciała do 11 cm, ogona do 10 cm, ciężar ciała do 30 g. Ubarwienie sierści szare lub szarożółte, spód ciała białawy. Pysk spiczasto zakończony, z licznymi włosami zatokowymi, ogon nagi z nielicznymi pojedynczymi włosami. Nie posiada gruczołów potowych, aby się ochłodzić liże całe ciało.

Tryb życia głównie nocny, wszystkożerna, żyje w koloniach, ciąża trwa 21 dni, samica rodzi od kilku do kilkunastu młodych, ślepych i nagich, które odchowuje przez ok. 25 dni. Mysz domowa jest szkodnikiem zapasów żywności wszelkiego rodzaju, roznosicielem licznych chorób, w tym wścieklizny. W licznych odmianach hodowana jako zwierzę do celów laboratoryjnych i badań naukowych.

 

<< Wstecz <<